wtorek, 3 kwietnia 2012

CHLEB NA ZAKWASIE Z PESTKAMI DYNI

Otwierając kolejny dział chleby-foccacie-pizze jako pierwszy z przepisów znajdzie się tu chleb na zakwasie z pestkami dyni.


Zakwas: 

20 dag razowej mąki żytniej (najlepiej typ 1150)
łyżka płynnego miodu
po pół łyżeczki mielonego kminku, nasion kopru włoskiego i kolendry


Ciasto chlebowe:

1 kg razowej mąki żytniej
30 dag zakwasu
po 2 łyżki pestek dyni i płatków owsianych
1,5 łyżeczki miodu
2-3 łyżeczki soli

Do formy:

 2 łyżki margaryny3 łyżki mąki


Przesianą mąkę wymieszać z miodem i przyprawami. Wlewać porcjami szklankę letniej wody, mieszając tak długo, aż powstanie gładka masa. Zaczyn posypać mąką, przykryć ściereczką i pozostawić w cieple na 3 dni. Zaczyn energicznie mieszać mątewką. Pozostający w spoczynku zaczyn wydziela pęcherzyki dwutlenku węgla i rozwija kwaskowy aromat. 
!!! Gotowy zaczyn ( w zamkniętym słoiku) można przechowywać w lodówce. Przed sporządzeniem ciasta zaczyn należy wyjąć z lodówki, aby ogrzał do temperatury pokojowej.
Mąkę przesiać, zrobić w niej wgłębienie, dodać zaczyn, 3 szklanki ciepłej wody wymieszanej z miodem oraz solą, posypać mąką, wymieszać i pozostawić na 20 min. Następnie wyrobić ciasto z pozostałą mąką, dodać pestki dyni oraz płatki owsiane.
Brytfanki natłuścić i posypać mąką. Wypełnić ciastem do 2/3 wysokości, pozostawić jeszcze na 20 min do wyrośnięcia. Piec około 60 min w piekarniku nagrzanym do temperatury 200 stopni. Podczas ostatnich 10 min pieczenia chleb posmarować dwukrotnie letnią wodą. 

Powodzenia w wypiekaniu :)